Homepage
OTOMASYON

Otomasyon Nedir?
Üretim ekipmanlarında yaşanan insan hatalarının en aza indirilmesini, ürün kalitesinin muhafaza edilebilmesini sağlamak amacıyla üretim ekipmanı üzerinde yapılan her türlü standartlaştırma ve otomatik çalışma şartlarına Otomasyon diyoruz.
Önemli olan burada her baskının, her çevrimin sıfır hataya yakın çalışması ve işlemin insan inisiyatifinden kurtarılmasıdır.
Otomasyon çalışmalarının en önemli özelliklerinden biri de ekipmanların ihtiyaçlarına göre gelecekte de sürekli yenilenmeye müsait olmalarıdır.
Otomasyon çalışmalarda en çok kullanılan ekipmanlar;
PLC (programlanabilir lojik kontrolör), pnömatik(sıkıştırılan yani basınçlı hava ile çalışan sistemler) ya da hidrolik devre elemanları, sensör veya duruma göre çok noktadan kontrol edilmesi durumlarında kamera sistemleridir.
Günümüzde sanayinin birçok noktasında bu Otomasyon çalışmalarına rastlamak olasıdır.

En çok kullanılan sektörlerin başında ise; Otomotiv, tekstil, haberleşme, enerji iletim sistemleri dir.

Güncel hayatta da, özellikle yaşam alanları dediğimiz evlerimizde akıllı ev otomasyonu denilen otomasyon türü de oldukça gelişim göstermiştir.


Otomasyon'un Avantajları ve Dezavantajları
Avantajları,
İş gücü maliyetinin düşmesi,
Üretimin daha hızlı yapılabilmesi,
Hata oranlarının düşük olması
Standart ürün üretilmesi.

Dezavantajları,
Yatırım maliyeti. kurulum ve devreye alımın maliyetli oluşu,
İnsan gereksinimini en aza hatta ortadan kaldırması sebebiyle işsizlikteki artış


Efsane için Otomasyon,
Firmamız, yukarıda belirtilen hedeflere ulaşabilmek adına, firmaların farklı biçimde oluşan otomasyon gereksinimlerini karşılamakta ve oluşan kazancı işletmelere raporlamaktadır.

Öncelikle firma ziyaretlerimiz esnasında, otomasyon yapılması kaçınılmaz olan noktalar belirlenmekte, otomasyonda kullanılacak uygun sistemlerin seçimi yapılmakta ve yetkililere oluşacak maliyet detaylarını da içeren geniş bir sunum yapılması şeklinde oluşan bir süreçtir.

Efsane olarak bizim için önemli olan, seçimi doğru yapılmış ekipmanlar ile konusunda uzman uygulayıcılarla otomasyonu gerçekleştirmenin yanında yapılacak olan yatırım maliyetinin amorti yani yapılan yatırım maliyetinin geri dönüş süresinin de mümkün olduğunca kısa olmasını sağlamaktır.
Bunu yaparken de kullanılacak olan ekipmanların marka, model, fiyat alternatiflerini de değerlendirmek ve müşterilerimizin karar vermelerini kolaylaştıracak çözüm detaylarını açıkça gözler önüne sermeyi tercih etmekteyiz.

Önemli olan bizim için müşterilerimizin cebindeki parayı cömertçe harcatmak değil, bu paraların doğru ve onları en kısa sürede ve en uygun maliyetlerde hedefe götürebilecek şekilde kullandırtmaktır.
Sonuçta hedeflerimizden en önemlisi müşterilerimizin isteklerini karşılamak ve onların işletme giderlerinde yapacakları her türlü tasarrufa destek olmaktır.

Bu anlamda yapılan otomasyon çalışmalarımız ise;

- Muhtelif amaçlı konveyör imalatları,
- Andon Board (Üretim görüntüleme sistemleri) uygulamaları,
- Model olarak eski sistemde kalmış olan ekipmanların modernize edilmesi,
- Robotlu sistemlerin mevcut imalat ekipmanlarına monte edilmesi,
- Farklı ihtiyaç durumlarına göre, özel montaj makineleri ve ekipman imalatları vb.
- Fikstür, aparat vb. kalibrasyon ve üretim destek elemanlarının imalatları.

  • ANASAYFAYA DÖN